Donate
Search the site here:

WOSSAA 2018 track and field

 Eleven golden moments at WOSSAA

 

   Titans lead with five gold medals, while Dorchester qualifies 15 for regional meet

 

Friday May 25, 2018

 

  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field
  • WOSSAA track and field


 

 

By Rob J. Ross 

LONDON, ON. - The St. Thomas - Elgin County and Dorchester area had seven athletes win 11 gold medals, led by the Central Elgin Titans with five golden moments, at the WOSSAA track and field championships, at TD Stadium.

The top five in each event at WOSSAA advance to the OFSAA West regional meet, at Sandwich secondary school, in LaSalle, June 1-2.

The Lord Dorchester Beavers lead the way with 15 athletes qualifying for regionals. The Parkside Stampeders send eight athletes, the Titans and East Elgin Eagles, both with six and St. Joseph's Rams have four.

Titan Tayah De Sousa brought home two gold medals, winning both the midget women's 80-metre hurdles and long jump, while Hannah Onyema took top spot in midget women's shot put and discus. Hayden Bell won senior men's high jump.

Titans bring home five gold

Parkside's Michael Roth is a triple champion, the fastest in the junior men's 300 and 400 metres races and 300-metre hurdles. Fellow Stampeder Arthur Stanat, tossed out the farthest throws in both midget men's shot put and discus.

East Elgin Eagle Hallee Knelsen won both the midget women's 800 and 1500 metre races.

Dorchester's Abby Downing leaped to the midget women's pole vault title.

More on Roth, Knelsen, Downing and other qualifiers

Parkside won the overall junior men's team title, led by Roth, Stanat, sprinter Jack Carlson  and throwers Jared Parkin, Zachary Copeland and Brady Fodor.

Central Elgin took the overall midget women's team title, edging the Medway Cowboys by one point, thanks to De Sousa, Onyema and Sydney Gee.

 

OFSAA West qualifiers

Central Elgin Titans: Hayden Bell, first, senior men's high jump (1.96m), third, pole vault (3.40m); Tayah De Sousa, first, long jump (5.28m), first, 80-metre hurdles (12.56 sec.), (sixth, 100m (13.55 sec.); Hannah Onyema, first, midget women's shot put (11.62m), first, discus (26.89m); Seth Kuiper, second, senior men's shot put (13.25m); Tanner Smyth, fourth, senior men's 110-meter hurdles (14.69 sec.); Sydney Gee, fourth, midget women's javelin (26.25m).

Dorchester Beavers: Abbey Downing, first, midget women's pole vault (2.20m); Leaha Johnston, second, midget women's shot put (9.60m), fifth, javelin (25.66m); Owen Pink, second, midget men's 1500m (4:29.59), third, 3000m (9:51.23); Nolan Smith, third, midget men's triple jump (11.72m); Aiden Currah, third, midget men's pole vault (2.40m); Emma McKnight, third, senior women's 100 metres (13.07 sec.); Jaime Worsfold, third, midget women's long jump (4.91m); Sarah Smith, third, midget women's 400 metres (1:04.22); Connor Erb, fourth, midget men's 1500m (4:33.36), fourth, 3000m (9:56.7); Emma Lavoie, fourth, junior women's pole vault (2.05m); Ben Langstaff, fourth, midget men's long jump (5.74m); Aidan Rand, fifth, senior men's pole vault (2.95m); Alyssa Ebert, fifth, junior women's 300m hurdles (53.19 sec.), midget women's 4x1 relay team (Worsfold,  Michaela Farrugia,  Olivia Simonis,  Sarah Smith, Naomi Troupe), fourth (54.29 sec.).

East Elgin Eagles: Hallee Knelsen, first, midget women's 1500 (5:00.84), first, 800m (2:20.25); Gwen Martens, fourth, junior women's 100 (13.56 sec.); Adam Dekraker, third, junior men's long jump (5.76m); Nathaniel Abell, third, men's steeplechase, (6:28.42), fifth, 3000m (9:20.21); Danny Wiebe, fourth, junior men's high jump (1.60m);  Amy Ropchan, senior women's 800m (2:31.38).

Parkside Stampeders: AJ Stanat, first, midget men's shot put (13.95m), first, discus (42.53m); Michael Roth, first, junior men's 400 metres (51.33 sec.), first, 200m (23.2 sec.), 300-metre hurdles (39.9 sec.); Jack Carlson, second, midget men's 400 metres (54.74 sec.), second, 200m (24.36 sec.), third, 100 metres (12.26 sec.); Jared Parkin, second, junior men's shot put (13.94m), third, discus (47.55m); Anij Sparenberg, second, junior women's discus (30.69m), fourth, shot put (11.56m); Zachary Copeland, fourth, junior men's discus (42.34m); Brody Fodor, fifth, junior men's shot put (12.36m); Junior men's 4x1 relay team (M. Roth, J Carlson, Kyle Fraser & Zack Copeland), second (45.87 sec.).

St. Joe's Rams: Liam Clark, second, senior men's 400m hurdles (55.10 sec.), third, 110-metre hurdles (14.59 sec.); Savana Cronk, fifth, senior women's high jump (1.50m); Nathan Mezenberg, fifth, junior men's triple jump (11.15m); Carter Walt, fifth, midget men's discus (31.4m).

Glencoe Gaels: William Bryant, first, junior men's high jump (1.71m); Braxton Haggith, third, midget men's javelin (35.65m).

 

 

Related articles:

  2018 TVRA championships

  Kettle Creek Invitational

Forest City Mustang meet

  LDSS at Royal City

  2017 WOSSAA championships

  2017 TVRA championships

 

 


        rob@hometownplay.ca