TVRA swimming 2020

 Eagles third overall at TVRA swimming

 

   East Elgin swimmers win eight races while St. Joe's takes the Para team title

 

Sunday, February 16th, 2020

By Rob J. Ross 

ST. THOMAS - The East Elgin Eagles are among the big three in local high school swimming.

East Elgin placed third in combined team (male, female and para divisions) scores in the High School Division, while the Lady Eagles placed second for both the Open and High School women's divisions, at the Thames Valley Regional Athletics (TVRA) swimming championships, February 11-12, at the Canada Games Aquatic Centre (CGAC).

Kremers

Kremers

The London Banting Broncos, with the largest contingent of 54 swimmers won the combined team scores for both the Open and High School divisions. The Broncos took both the women's High School and Open Division titles, while placing second in both men's divisions. London Lucas captured the High School women's division and London CCH took the Open men's team title.

St. Joe's won the men's Para division and the combined team scores for Para.

Swimmers meeting qualifying times advanced to the WOSSAA championships, Wednesday, February, 19th at the CGAC.

Lauren Kremers led the Eagles winning both the High School Division's 14 and under women's 50-metre fly (33.46 seconds) and 50m back (35.44 sec.) and placing second in the 100m individual medley (IM) (1:21.41). Kremers, Brianna Syrnyk, Sovran Green and Leah Collard, placed second in the High School 14U 200 medley relay (2:31.08).

Alyssa Voros won the High School 15 and over women's 100 back (1:15.70) and placed second in both the 50 fly (32.16 sec.) and 100 free (1:14.06). Voros, Melena Siannas, Leah Collard and Jillian Krahn, were second in the 15 and over women's high school 200m medley relay (2:30.83).

Emma Beggs won the open women's 200-metre IM (2:36.36) by three seconds and the 100 back (1:09.9) and finished third, in the 100 breast (1:22.86). Beggs, Kaylee Smith, Haley Broer, Kaitlyn Preszcator, finished second, in the open women's 200-metre medley relay (2:14.13).

Broer was second in both the Open women's 100 I.M. (1:14.82) and 100 back (1:10.5) and fourth, in the 50 free (29.73 sec.).

Seth Walker led the Eagles' men's team, winning both the High School 15 and over 50 fly (29.42 sec.) and 100 I.M. (1:09.33) and finishing third in the 50 free (26.83 sec.).

Kremers

Walker

Walker joined forces with Nick Cowx, Ethan Neusteter and Joshua Hernandez, to win the High School 15 and over men's' 200-metre medley relay (2:14.65).

The Eagles' men were sixth overall in the High School division.

Other Lady Eagles' qualifiers: Brianna Syrnyk, 14U high school, second, fly (33.85 sec.), second, 50 back (36.71 sec.), third, 50 free (32.58 sec.); Leah Collard, 14U high school, third, 50 back (37.78 sec.), eighth, 100 IM (1:30.48); Kaylee Smith, open, fifth, 100 breast (1:25.19), 9th, 100 IM (1:21.18); Kaitlyn Preszcator, open, 6th, 100 back (1:19.75), 13th, 50 free (31.77 sec.); Jillian Krahn, 15 and over high school, 50 free (35.11 sec.); 9th, 100 back (1:30.76); Melena Siannas, 15 and over high school, fourth, 100 back (1:23.47), 11th, 50 free (33.51 sec.); Jenna Sleegers, 14U high school, 50 free; Sovran Green, 14U high school, 50 free; Open 400m medley relay team of Madison Pettit, Kaylee Smith, Melena Siannas, Kaitlyn Preszcator, fourth; 14U high school 200m medley relay team of Elle Yaw, Jenna Sleegers, Sovann Green, Madison Pettit, eighth (2:36.78).

Other male Eagles' qualifiers: Joshua Hernandez, seventh, 14U high school, ); sixth, 100 im (1:24.76), 50 free (30.45 sec.), seventh, 50 breast (41.50 sec.); Ethan Neusteter, 15 and over high school, 5th, 50 fly (32.89 sec.), sixth 50 free (28.71 sec.); Nick Cowx, 15 and over high school, 50 free (31.24 sec.), 10th, 100 breast (1:32.17); 15 and over high school 200 medley relay team of Will Austen, Darren Nesteter, Nick Cowx, Ethan Neusteter, sixth (2:10.62)..

 

St. Joe's led by Gillet and Bonnett

Owen Gillet led the Rams' para team winning the 15 and over men's 50 back (47.30 sec.) and finishing second in the 50 fee (39.98 sec.) and 100 free (1:40.55).

Serena Hu took first in the women's para 50 free (1:13.31) and 50 back (1:37.19)

Diego Alban-Gasca was second in both the 14U men's para 50 free (52.17 sec.) and 50 back (1:13.67).

Gabe Dala was fourth in the 15 years and over para men's 50 back (1:18.87) and fifth, in the 50 free (1:07.93).

Carson Bonnett won the High School 14U men's' 50 back (32.12 sec.) and finished second in the 100 IM (1:14.30) and 100 free (1:06.05).
Bonnett, Luke Barry, Jaden Deimiranda, Andrew Valdez, were second in the open men's' 200 medley relay race (2:09.59).

Other Rams' qualifiers: Jill Bartlett, second, open women's 100 breast (1:22.65), 12th, 100 IM (1:22.47), 16th, 50 free (32.10); Luke Barry, second, open men's 100 breast (1:15.76), 12th, 50 free (29.03); Jaden Deimiranda, ninth, open men's 50 free (28.59 sec.); Julia McCord, 18th, high school 15 and over women's 100 free (1:21.42); Emily Schnurr, 20th, high school 15 and over women's 100 free (1:23.89); Megan McCord, 20th, high school 15 and over women's 50 free (34.8 sec.); Emily Schnurr, 22nd, high school 15 and over women's 50 free (35.06 sec.); Andrew Valdez, high school 15 and over men's 50 free.

 

Titans send three

The Central Elgin Titans will have three swimmers at WOSSAA.

Akie Walters placed third in the Open women's 100-metre free (1:07.47), fourth, 100 back (1:16.41) and eighth, 50 free (30.28 sec.); third, 100 free (1:07.47).

Hannah Tucker moved on in the open women's 50 free (33.65 sec.) and Quinn Burgon, in the open men's 50 free (29.05 sec.).

 

Three races for PCI's McCaw

Briar McCaw advances to WOSSAA in three events in the 15 and over women's High School category, placing second in both the 100 IM (1:19.23) and 100 back (1:19.57) and third in the 50 fly (33.81 sec.).

Fellow Stamper Ruby Watson qualified, placing 10th, in the open women's 50 free (31.49 sec.).

 

Currah represents LDSS

Aidan Currah will represent the Lord Dorchester Beavers at WOSSAA, winning the open men's 50 free (27.03 sec.) and finishing second, in the 100 IM (1:10.17) and third, 100 free (1:00.42).

Qualifiers from WOSSAA move on to OFSAA, at the Toronto Pan Am Sports Centre, March 3-4.
 

 

 


        rob@hometownplay.ca

 

 

 

Related articles:

   Ten Eagles soar to OFSAA 2019

  WOSSAA 2019

 

 

 

  © 2020 Hometownplay.ca