Donate
Search the site here:

LDCSB Track and field meet

 

 St. Mary's, St. David, lead the way

 

  Top schools in their divisions, at the LDCSB final tracl and field meet

 

LONDON, Ont. -  West Lorne St. Mary's and Dorchester St. David were division champions, at the London District Catholic School Board (TVDSB) Hans Janssen Memorial elementary final track and field meet, held May 31-June 1, at TD Stadium. Each division had a day.

The meet features three divisions, based on school population. St. David won the B title while Mary's took the C division title.

Listed below are the top six results for St. Mary's, St David, Monsignor Morrison and St. Anne's.

(key: sec - seconds; m - metres)

 

 West Lorne St. Mary's (C division champs)

Open 800m regan relay, 2nd (1:59.93)

Nolan Mosher, fourth, 9-year old boys softball (33.90m)

Liam Slaats, second, 9-year old boys long jump (3.82m), third, junior boys 800m (2:50)

Cole Nagy, fifth, junior boys long jump (3.62m)

Devante Keech James, first, 9-year old boys high jump (1.20m), second, 100m dash

(15.57 sec.)

Junior boys 400m relay, first, (1:06.00)

Samuel DeSousa, sixth, junior boys (10 years) softball (36.5m)

Thomas Rawluk, third, junior boys (10 years) 100m dash (15.55 sec.), second, 800m

(2:509.99)

Junior boys 10 years old 400m relay, third (1:04.72)

Ben Carr, fourth, 11 year old boys softball (36.6m)

Dawson Matos, third, 11-year old boys long jump (3.87m)

Alex Ostrwalker, tied first, 11-year old boys shot put (10.85m)

Davison Matos, third, 11-year old boys 100m (15.4 sec)

Logan Mosher, fifth, 12-year old boys softball (42.2m)

Brett Cipu, fifth, 12-year old boys long jump (4.39m)

Danny McAuliffe, sixth, 12-year old boys shot put (11.00m)

Owen DeWild, fourth, 12-year old boys 50m dash (7.81 sec.)

12-year old boys 400m relay, fourth (58.83 sec.)

Jacob Howse, first, senior boys shot put (12.80m)

Ben Langtaff, third, senior boys high jump (1.35m)

Denis Berrisford, fourth, senior boys 50m dash (7.73 sec.)

Finn Van Brenk, first, senior boys 1500m (5:05.81)

Senior boys 400m relay, second (58.31 sec.)

Myla Slaats, third, 9-year old girls' softball (21.26m)

Allysin Armhurst, sixth, 9-year old girls 50m dash (10.38 sec.)

Lily Vannoord, first, 9-year old girls 800m (2:58.41), second, 100m dash (15.68 sec.)

Olivia Corneil, third, 9-year old girls 800m (3:08.65)

9-year old girls 400m relay, first (1:08.27)

Jessica Howse, tied first, 10-year old girls shot put (7.50m)

Kayce Kalita, first, 10-year old girls' high jump (1.25m)

Rozzy Staas, tied second, 11-year old girls shot put (8.40m)

shley Dewolf, second, 11-year old girls high jump (1.18m), sixth, 50m dash (8.986 sec)

((((Dewolf or DeWulf))

Libby Denomme, second, 11- year old girls 100m (14.55 sec.

Natalie Tasker, first, 12-yeatr old girls 100m (13.79 sec.)

Taya Ostrowalker, second, senior girls softball (37.8m), Tied third, shot put (8.10m)

 

 

 Dorchester St. David (B division champs)

Open 800 Regan relay, first, (1:53.34)

Grayson Doherty, fourth, nine year old boys long jump (3.62m)

Noah Vandenburg, fourth, nine year old boys 800m (2:53.26)

David Johnston, first, 10-year old boys long jump (4.07m), first, 100m (14.65 sec.)

10-year old boys 400m relay, third (1:06.61)

Owen Doherty, sixth, 11-year old boys shot put (10.39m)

Spencer Vandenburg, third, 11-year old boys 50m dash (7.34 sec.)

Matthew Prendergast, fourth, 11-year old boys 400m (2:44,18), sixth, 100m (14.79 sec.)

11-year old boys 400m relay, fourth (1:02.33)

Evan Burns, first, 12-year old boys softball (55.20m)

Patryk Niedzinski, fourth, 12-year old boys long jump (4.59m)

Brett Harrison, first, Senior boys softball (62.00m), third, 50m dash (6.60 sec)

Jack Crinklaw, third, senior boys softball (53.9m)

Patrick Leslie, fourth, senior boys high jump (1.50m), fifth, 100m dash (13.14 sec.)

Senior boys 400m relay, sixth (55.65 sec.) 

Bryan Brown, sixth, senior boys softball (46.08m)

Carter Walt, sixth, senior boys shot put (12.49m)

Natalie Plante, third, senior girls long jump (3.90m), fourth, 50m dash (8.75 sec.)

Cholie Tobias, sxith, senior girls 1500m (6:40.91 

Senior girls 400m relay, first (1:00.08)

 

 Monsignor Morrison

Matthew Piekney, first, 9-year old boys high jmp (1.22M)

Riley Barash, first, 11-year old boys 100m (13.59 sec.), fourth shot put (10.7m)

Seann Caswell-Huber, sixth, 11-year old boys 50m (8.25sec.)

Henry Kemmerling, third, 11-year old boys 800m (2:38.17)

Sarah Gonzalez, fourth, 9-year old girls 50m dash (8.42 sec.)

Mackinley Lightfoot, sixth, 10-year old girls shot put (7.10m)

Taiya Freeman, sixth, 11-year old girls high jump (1.25m)

Lauren Martin, T-fourth, 12-year old girls high jump (1.25m)

 

 St. Anne's

Sam Taylor, fifth, 9-year old boys 100m (15.25 sec.)

9-year old boys 400m relay, third, 1:04.82

Matt Bougie, fourth, 10-year old boys shot put (9.03m), fifth, softball (35.4m)

Jeryn Sutton, sixth, 10-year old boys softball (34.28m)

Ethan Zwicker, third, 10-year old boys long jump (3.78m)

NIck Silva, third, 10-year old boys shot put (9.18m)

Owen Zuflet, second, 11-year old boys softball (42.75m), sixth, shot put (10.61m)

Riley Legacy, fifth, 11-year old boys softball (41.3m)

Owen Waterhouse, Tied first, 12-year old boys high jump (1.45m), third, 100m (13.16

sec.)

Tyler Cayen, tied first, 12-year old boys high jump (1.45m)

12-year old boys 400m relay, sixth (57.79 sec

Theo Morrison, fourth, senior boys softball (46.78m)

Harrison Van Broekhoven, third, senior boys long jump (4.50m), fifth, 50m dash (7.59

sec.)

Senior boys 400m relay, fifth (55.06 sec.)

Abigail Johnston, sixth, 9-year old girls high jump (1.00m)

Samantha Fangeat, Tfourth, 10-year old girls long jump (3.61m)

Woodson White, fifth, 10-year year old girls shot put (7.20m)

Avery Dowson, fourth, 10-year old girls high jump (1.10m)

Averie Lindsay, fourth, 10-year old girls 100m (15.42 sec.), fifth, high jump (1.10m)

Taylor Stewart, fifth, 10-year old girls 50m (8.37 sec.)

Sarah Vanvelser, third, 10-year old girls 800m (3:01.4)

10-year old girls 400m relay, third (1:03.6)

Brianna Caeiro, fifth, 11-year old girls softball (27.47m)

Emelia Marginkiewicz, T-second, 11-year old girls high jump (1.25m)

Madeleine Lee, fourth, 11-year old girls 800m (2:53.7), fifth, 100m (15.31 sec.)

 

    Abbey Gagen, first, 12-year old girls softball (37.51m), first, shot put (9.57m)