Athletic Awards 2020 St. Joseph's Rams
 

 Rams honour their best in athletics

   

   Senior athletes of the year Kayla Caeiro and Mark Snetselaar lead St. Joe's

   Co-Curricular Award winners

 

  Tuesday, June 30th, 2020

 

  • athletic awards
  • athletic awards
  • athletic awards
  • athletic awards
  • ahtletic awards
  • ahtletic awards
  • ahtletic awards
  • ahtletic awards
  • athletic awards
  • athletic awards
  • ahtletic awards
  • ahtletic awards
  • ahtletic awards

 

The St. Joseph's Rams recognize top athletes and athletic achievements for their 2019/20 high school sports year.

 

Athletes of the Year

Senior Female: Kayla Caeiro

Senior Male: Mark Snetselaar

Junior Male: Ethan Dolby

Junior Female: Ashley Betancourt

  

Major awards

St. Joe's Sports Award:       Female -  Claire Vankoughnett                 Male - Nathan Mezenberg

Joshua Award: Female - Emma H              Male - Will Mantel

Tommy White award:  Male - Hunter Nurse                     Female -  Emily Arn

 Dick Crowe  Award: Luke Ainsworth

Paul Bottineau Award: Abigail S

Turk Turley Award:     Male - Josh Niles          female - Mary Claire Haasen

 

 

 

logo Co-Curricular Awards

 

 

OFSAA champions  

Junior boys cross country team of Aiden Coles, Tristan Coles, Brent Haggerty, Aiden Holder, Harrison Belanger.

 

OFSAA participants  

Para cross country team of Diego Alban-Gasca, Gabriel Dala

Cerena Aitken-Guignard - Junior girls cross country

Emma Lee - wrestling (girls' 57.5-kg)

 Claire Vankoughnett - wrestling (girls' 44-kg) 

Krystian Krzyzewski - wrestling (boys' 85-kg)

Ryder Dennison - wrestling (boys' 44-kg)

 Liv Cracchoilo - wrestling (girls' 115-kg)

Serena Hu  - swimming (para girls' 50 free)

Luke Barry - swimming (open men's 100-metre breast)

Owen Gillet - swimming (para boys' 50-metre back) Bronze medal

 

 

WOSSAA champions  

Junior boys cross country team of Aiden Coles, Tristan Coles, Brent Haggerty, Aiden Holder, Harrison Belanger.

Junior boys basketball

Serena Hu  - swimming (para girls' 50 free)

Luke Barry - swimming (open men's 100-metre breast)

 

 

District / TVRA champions  

Junior boys cross country team of Aiden Coles, Tristan Coles, Brent Haggerty, Aiden Holder, Harrison Belanger, James Hill, Joel Bowden, Ethan Slatts

Aiden Coles - Junior boys cross country race winner

Will Mantel - Novice boys cross country race winner

Cerena Aitken-Guignard - Junior girls cross country race winner

Junior girls cross country team of Cerena Aitken-Guignard, Dallas Cooper, Myra Brouwer, Reese Watson, Ashley Betancourt, Emma Zwicker, Taiya Freeman, Maggie Lascelles.

Junior boys basketball

Ivana Csinos - wrestling  (girls' 61-kilograms)

Claire Vankoughnett - wrestling  (girls' 44-kg)

Owen Gillet - swimming (para boys' 50-metre back)

Serena Hu - swimming (para girls' 50 free and 50 back)

Carson Bonnett - swimming (High school 14U boys' 50 back)

Team of Maddie Lampman, Ella Jakobi, Victoria Gallacher, Emily Hickingbottom, won B flight title in golf

 

 

 

       


        rob@hometownplay.ca


 

 

 

 

 



               2020 Hometownplay.ca