Hometownplay.ca
Your source for local sports
Forest City Mustang meet

 Trio opens season setting track on fire

   

   Parkside's Roth and St. Joe's Belanger each win three track events while East Elgin's

   Knelsen breaks a 41-year old record in the junior 800 metre run

 

  Monday, April 28, 2019

LONDON, ON. - Michael Roth sent a message to the rest of the senior boys' sprinters. The Parkside Stampeder is back and ready for.

Roth won the senior boys' 100 (11.22 seconds), 200 (23.48 sec.) and 400-metre (51.33 sec.) races, at the Forest City Mustang Invitational track and field meet, at Western University, on April 26th.

 

Roth

Roth

Last May, Roth suffered a season ending injury in his first of three races, at the OFSAA West regional meet. Competing in the 200 and 400 metre races and the 400-metre hurdles, Roth was looking in fine form to qualify for OFSAA in perhaps all three events.

St. Joseph's Ram Dylan Belanger also took gold in three events, the midget boys' 200 metre sprint (24.01 sec.) and 100 (14.59 sec.) and 300-metre hurdles (43.72 sec.).

Hallee Knelsen broke a 41-year old record in the junior girls' 800 metre run. The East Elgin Eagle completed two laps of the oval in 2:14.28, edging Lori McKay's time of 2:14.7 from the meet books. Knelsen won the race by 12 seconds.

Last June, Knelsen brought home a bronze medal from OFSAA, in the midget girls' 800 metre.

Parkside's Mason Basson won both the midget boys' 400 (55.24 sec.) and 800 (2:05.37) metre races.

Central Elgin Titan Tayah De Sousa won the junior girls' 80-metre hurdles (12.39 sec.), finished second, in the 300-metre hurdles (49.74 sec.) and placed fifth in long jump (4.49 metres).

Fellow Titan Hannah Onyema took gold in junior girls' shot put (11.54m) and silver for discus (26.55m).

Dorchester Beaver Josh Smith finished first in the junior boys 400-metre run (54.1 sec.) and third in the 800 (2:13.51).

Leaha Johnston had the gold medal winning throw in junior girls' javelin (30.38m). Last year, the Dorchester Beaver was 12th best in javelin as a midget female at OFSAA.

 

Top 10 results for Dorchester, CENTRAL ELGIN , EAST ELGIN , PARKSIDE , ST. JOE'S , GLENCOE

 

DORCHESTER

Josh Smith, first, junior boys' 400m (54.1 sec,), third, 800m (2:13.51); Leaha Johnston, first, junior girls' javelin (30.28m); Hannah Freer, second, midget girls' discus (22.02m, fourth, pole vault (2.35m); Dilpreet Sandhu, second, junior boys' 800m (2:10.17); Abby Downing, fourth, junior girls' pole vault (2.35m); Nolan Smith, fourth, junior boys' long jump (5.53m), sixth, triple jump (11.01m);  Colson Erb, fifth, senior boys' 3000m (9:35.92); Connor Erb, sixth, junior boys' 800m (2:16.53); Eric McLellan, eighth, junior boys' shot put (10.56m).

 

Tayah face

De Sousa

De Sousa, first, junior girls' 80m hurdles (12.39 sec.), second, 300m hurdles (49.74 sec.), fifth, long jump (4.49m); Onyema, first, junior girls' shot put (11.54m), second, discus (26.55m); Nick Estepa, third, midget boys' 100m (12.69 sec.); Allison VanDyk, seventh, senior girls' discus (22.85m), ninth, shot put (8.13m).

 

Knelsen, first, junior girls' 800m (2:14.28 - meet record); Earen Klassen, fourth, junior girls' 200m (28.49 sec.), fourth, 400m (1:06.07); Nathaniel Abell, fourth, senior boys' 3000m (9:23.87), 10th, 800m (2:14.68); Julie Nagelhout, fifth, midget girls' 100m (13.99 sec.); Caitlyn Evely, seventh, senior girls' 400m hurdles (1:10.1); Gwen Martens, senior girls' 100m (13.61 sec.); Kolbie Wall, 10th, junior girls' 3000m (11:15.3).

Basson

Basson

Roth, first, senior boys' 100m (11.22 sec.), first, 200m (23.48 sec.), first, 400m (51.23 sec.); Basson, first, midget boys' 400m (55.24 sec.), first, 800m (2:05.37); AJ Stanat, second, junior boys' shot put (15.05m), second, discus (45.66m); Anij Sparenberg, third, senior girls' shot put (9.24m), fourth, discus (26.58m), fourth, javelin (37.33m); Vincent Moore, third, midget boys' 400m (58.54 sec.), fourth, 800m (2:10.64); Paige Gocan, sixth, midget girls' long jump (4.17m), sixth, 100-metres (14.09 sec.); Kaitlyn Pinnegar, third, midget girls' long jump (4.27m), 10th, 200 metres (30.34 sec.); Zachary Copeland, seventh, senior boys' discus (36.57m, seventh, javelin (40.25m); Steven Fodor, seventh, senior boys' shot put (11.48m), eighth, long jump (5.60m), eighth, discus (33.8m); Bradley Grignard, seventh, senior boys' long jump (5.63 m), eighth, high jump (1.65m); Justin Cole, eighth, junior boys' 3000m (10:49.67); Alison Young, ninth, junior girls' 3000m (15:14.3); Alistair Maciver, ninth, midget boys' 200m (26.87 sec.), ninth, 400m (1:01.66), Tyler Hayes, 10th, junior boys' 200m (26.31 sec.).

 

Dylan

Belanger

Dylan Belanger, first, midget boys' 200m (24.01 sec.), first, 100m hurdles (14.59 sec.), first, 300m hurdles (43.72 sec.); Ethan Dolby, second, midget boys' 100m (12.5 sec.), fourth, 200m (26.09 sc.); Harrison Belanger, second, midget boys' 800m (2:07.69); Aiden Coles, second, midget boys' 3000m (10:06.75); Tristan Coles, third, midget men's 3000m (10:07.49); Arielle Aitken Guignard, fourth, junior girls' 800 (2:46.14), Claireese Coffey, fourth, midget girls' triple jump (9.47m), fifth, long jump (4.24m), fifth, 200m (29.52 sec.); Nathaniel Dresser, seventh, midget boys' high jump (1.55m), ninth, long jump (4.69m); Jack Stubbs, junior boys' 200m (25.99 sec.), eighth, 400m (1:00.31); Dallas Cooper, eighth, midget girls' 3000m (14:16.1); Grace Gillet, ninth, senior girls' 800m (2:53.78); James Hill, ninth, midget boys' 3000m (10:51.76); Cerena Aitken Guignard, 10th, midget girls' 800m (2:41.45).

  

Nic Duarte, fourth, junior boys' shot put (11.85m), ninth, discus (26.84m); Adrian Barnes, eighth, junior boys' triple jump (10.26m); Janelle Turner, midget boys' 300m hurdles (57.18 sec.)

 

 

       


        rob@hometownplay.ca